Budowanie wewnętrznego spokoju

Dzisiejszy świat pędzi.

Najczęściej sami nakręcamy się do takiego pędu, narzucając sobie standardy, harmonogramy, którym trudno sprostać. Wiele rzeczy robimy szybko i nie czerpiemy radości z ich wykonywania. Tracimy wewnętrzny spokój…

Ajurweda uczy, że aby być pełnym energii i radości, warto zadbać o stan, który nazywamy Sattwą.
Sattwa to stan harmonii, radości, spokoju wewnętrznego, skupienia i wyciszenia. Jest to stan, w którym „lapiemy” kontakt ze sobą. Jesteśmy uważni i myślimy pozytywnie.

Kiedy będziemy regularnie dbać o stan Sattwy, będzie nas wspierał w trudnych momentach. Budując stan wewnętrznej harmonii, napełniamy nasz „wewnętrzny dzban” i później mamy z czego czerpać.

JAK BUDOWAĆ STAN SATTWY?

Przede wszystkim regularnie, malymi krokami. Najlepiej codziennie przez chwilę, nawet parę minut, aż dane działanie wejdzie nam w nawyk.

❤️ Poprzez kontakt z naturą. Codzienny krótki spacer, podczas którego skupimy się na naturze, jej odgłosach, kolorach.

❤️ Poprzez praktykowanie wdzięczności. Codziennie podziękuj za jedną rzecz, wydarzenie, osobę w Twoim życiu. Wszystko dzieje się po coś, nie ma przypadków. Z perspektywy czasu nawet trudne wydarzenia mają swój sens. Podziękuj za nie.

❤️ Poprzez rytuały, praktyki religijnie. Jeśli jesteś osobą wierzącą i chodzisz do kościoła, rób to regularnie. Świątynie są przepełnione Sattwą. Jeśli nie chodzisz do kościoła stwórz swój rytuał, np. cotygodniowego oczyszczania domu białą szałwią. Możesz także się modlić przy zapalonych świecach, kadzidle, prosząc Wszechświat, Boga czy Anioły o wsparcie i dziekując za opiekę.

❤️ Zadbaj o świeże jedzenie i przyjemną atmosferę podczas spożywania posiłków. Pyszny posiłek potrafi nas wprowadzić w błogi sattwiczny stan.

❤️ Zadbaj także o swoje otoczenie. Czyste, uporządkowane przestrzenie mają w sobie dużo Sattwy. Często otwieraj okna. Pozbądź się zbędnych rzeczy.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zacznij od jednej małej rzeczy, która codziennie będzie Cię zbliżać do stanu Sattwy.

Bądź dla siebie wyrozumiała i łagodna.

Bądź cierpliwa w swoich działaniach, a któregoś dnia poczujesz że masz w sobie dużo spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *