Jak mieć więcej energii

Jak mieć więcej energii? – #Napij się kawy…

Przygotowując materiały do kursu, wpisałam w wyszukiwarkę hasło „Jak mieć więcej energii”.
Pojawiło się parę stron…
Wchodzę, czytam i… postanowiłam pokazać ajurwedyjską perspektywę krążących po internetach porad.
Sporo się ich zebrało, więc będzie kilka części tego artykułu.

Porada #1 Napij się kawy /zielonej herbaty /yerba mate


To była najczęściej powtarzająca się porada. Czasem była zachęta do wypicia zdrowej wersji pobudzacza czyli yerba mate. Działanie kawy, herbaty czarnej, zielonej czy yerba mate jest takie samo – pobudza.
Kawa od wielu lat jest tematem kontrowersyjnym. Jedni zachwalają jej właściwości, inni mówią, że to zło.

Co mówi Ajurweda? To zależy…


Zależy od tego w jakim celu pijesz kawę, jak często, w jakich okolicznościach, a przede wszystkim jaka dosza u Ciebie dominuje.

Załóżmy, że rzeczywiście potrzebujesz źródła energii – kawa da Ci je bardzo szybko! Ale musisz wiedzieć, że ta prędkość ma swoją cenę.

  • Vata jest bardzo wrażliwa i jej poziom energii jest zmienny. Takie doładowanie kawą, która jest pobudzająca – Ajurweda powiedziałaby radżasowa – jeszcze bardziej rozchwieje zmienną Vatę. Będzie powodować duży wyskok energii i duży jej spadek. To trochę jak z huśtawką, im mocniej ją popchniesz, tym mocniej będzie się huśtać.

Do tego Vata ma wrażliwe jelita, a kawa mocno je podrażnia. Jeśli uważasz, że jest inaczej – spróbuj rano nie wypić kawy i zobacz czy się wypróżnisz tak jak zwykle. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kawa na nich tak mocno działa.

Podobnie ma się sprawa z herbatą czy yerba mate. Te napoje nie działają już tak drażniąco na jelita, jednak mają właściwość, która dla Vaty także jest obciążająca, mianowicie wysuszają. Z natury sucha Vata dodatkowo wysuszy się nadmiarem herbaty (także zielonej!!) i pogłębi swoje wahania poziomu energii.

Świetnym zamiennikiem kawy jest kakao. Takie prawdziwe kakao będzie idealne dla Vaty, która potrzebuje pobudzenia, ale delikatniejszego niż kawa, dodatkowo ją natłuści. Na kakao lepiej, żeby uważała Pitta i Kapha, którym natłuszanie nie jest potrzebne.
Dla Vaty równie świetnie sprawdzi się herbata z macierzanki, która nie tylko doda energii, ale także zadba o jej jelita i trawienie.

  • Pitta raczej nie potrzebuje kawy, bo ma dobry poziom energii. Jeśli chce go podnosić to raczej po to, aby zrobić jeszcze więcej. Dlatego Pitta powinna ograniczać kawę na rzecz picia wody, np. z kolendrą, która ją trochę wychłodzi i ostudzi jej zbyt duże ambicje. Niestety to właśnie Pitta najbardziej lubi kawę i dla niej sprawdzi się rytuał picia kawy, czyli mała filiżanka wypijana z uważnością. Pamiętaj także, że Pitta jeśli przyjmuje za dużo pobudzających produktów będzie miała tendencje do nadmiernego okazywania emocji, pojawią się wybuchy złości czy gniewu.
  • Kapha nie ma problemu z poziomem energii, ma jej dużo. Ma natomiast problem z jej wydobyciem, bo Kapha trzyma energię na wyjątkowe okazje, takie warte jej wydatkowania. Stąd też Kaphie kawa wyrządzi najmniej szkody. Co nie znaczy, że z czasem nie przyjdzie rachunek za jej nadmierne picie. Dla Kaphy świetnie sprawdzi się herbata Tulsi, która pobudza i zdejmuje z umysłu kaphowe poranne zamglenie. A najlepiej jeśli Kapha podniesie poziom energii poprzez podniesienie swojego tyłka z kanapy i pójdzie na intensywniejszy spacer lub zrobi ćwiczenia, które poruszą tą zastaną, zmagazynowaną energię.

Jeśli nie znasz swojej konstytucji, zapoznaj się z artykułem na temat diagnozy ajurwedyjskiej.

Podejdź do tematu z wyrozumiałością i czułością…

Jaki jest Twój związek z kawą?

Na konsultacji jedną z pierwszych próśb moich klientów jest „proszę tylko nie każ mi odstawiać kawy!”
Tak jak pisałam wyżej, to zależy. Jeśli jesteś w dobrym zdrowiu, trzymasz równowagę, masz uważność na to co mówi Twoje ciało – możesz pić kawę.

Kawa wypita z uważnością, ze smakiem, z celebracją przyniesie więcej korzyści niż odczuwane poczucie straty i tęsknota za małą czarną.
Pamiętaj, że emocje potrafią wygenerować więcej szkody w organizmie niż zjedzony produkt, nawet jeśli Ci nie służy.
Najlepiej kawę wypić do godziny 10, w czasie 1-1,5 godziny po zjedzonym śniadaniu. Do tego możesz doprawić kawę, np. cynamonem, kardamonem, jeśli mlekiem to lepiej roślinnym.

Podejdź do tematu z wyrozumiałością i czułością, odpowiedz sobie na pytanie: w jakim celu piję kawę?
Zrób eksperyment, odstaw kawę na 2-3 dni, zobacz jaki masz z nią relację.
A kiedy już poznasz siłę tego związku, zdecyduj jak ma wyglądać dalej.

_____________________________________

Chcesz popracować nad zdrowymi nawykami?
Wprowadzić inne źródła energii zamiast kawy czy herbaty?

W takim razie kursu „Jak mieć więcej energii?” jest dla Ciebie!
https://zgodniezrytmem.pl/jak-miec-wiecej-energii/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *