Jak mieć więcej energii – #Zjedz przekąskę

Dzisiaj kolejna część ajurwedyjskiego spojrzenia na internetowe porady. Przyjrzymy się przekąskom, czyli będzie o orzechach, suszonych owocach, bananach i innych polecanych produktach…

Porada #2 Jedz produkty, które dostarczają energii

Wiele artykułów zalecało jedzenie zdrowych produktów. Co się do nich zaliczało? Banany, orzechy, suszone owoce… Dotarłam także do takich, które jako przekąskę zalecały mało zdrowe szybkie dowozy energetyczne, czyli czekoladowy baton, drożdżówkę czy słodki napój…

Więc co wybrać?

Odniosę się krótko do tych prostów cukrów występujących w produktach typu baton, drożdżówka, słodki napój. Myślę, że doskonale wiesz, że to nic dobrego dla Twojego organizmu, ale fakt, jest to prosty sposób na szybkie dostarczenie energii. Tyle, że są to sposoby na wyjątkowe sytuacje. Naprawdę wyjątkowe!!

Wracam tutaj do przykładu z poprzedniego artykułu czyli do popychania huśtawki. Im mocniej ją popchniesz, tym mocniej będzie się bujać. Dostarczając sobie regularnie takich prostych, dużych dawek cukru prostego rozhuśtasz swoją trzustkę, która potem nie będzie potrafiła wyrzucać odpowiedniej dawki insuliny. Z czasem pojawi się niespodzianka w postaci zaburzeń metabolizmu, nadwagi, otyłości i coraz bardziej popularnej dzisiaj insulinooporności.

Jak widzisz te zaburzenia są typowe dla Kaphy. Obniżenie metabolizmu czyli słabszy ogień trawienny oraz gromadzenie np. kilogramów. Dlatego na takie proste przekąski dające szybki wzrost energii w szczególności powinna uważać Kapha. Przypominam, że najszybszym i prostym dostarczeniem energii Kaphie jest ruszenie się. 😉

Dużo cukru prostego zawierają również owoce, zarówno te świeże jak i suszone. Oj nie, suszone nie zawierają dużo, zawierają go bardzo, bardzo dużo!! Do tego suszonych jesteś w stanie zjeść więcej, bo są mniejsze niż świeże. Dlatego Ajurweda zaleca namaczać suszone owoce i zjadać je tylko w takiej postaci.

Na suszone owoce musi także uważać Vata, która z natury jest sucha i suszonymi owocami dostarczy sobie więcej suchości. Pamiętasz, że podobne wzmacnia podobne?

A co z Pittą? Wiesz… Pitta w równowadze strawi konia z kopytami, ale to nie oznacza, że nie jest wrażliwa na cukier. Pitta dobrze sobie poradzi ze strawieniem pokarmu, pytanie jak strawi emocje, które się potem pojawią. A pamiętasz przecież, że pobudzona Pitta czasem zamienia się w szalejący miotacz ognia.

Ostatnio popularność zdobywają batony mocy, w skład których wchodzą suszone owoce (już wiesz co na to Ajurweda) oraz orzechy. Czasem taki baton ma w sobie więcej cukru niż drożdżówka! Przeczytaj skład zanim zjesz w przekonaniu, że to samo zdrowie. Do tego często jest to zlepek kilku suszonych owoców i orzechów, co np. dla Vaty czy Kaphy może być trudne do strawienia. No i mówi się, że orzechy to samo zdrowie i jest w tym sporo racji. Ale…

Jeśli orzechy je Vata, świetnie jej się przysłużą tylko kiedy są obrane ze skórki, a najlepiej także namoczone na noc. Vata ma delikatne trawienie i jelita, a niedokładnie pogryzione orzechy, do tego ze skórką będą dla niej ciężkostrawne. Orzechy są tłuste, więc Vacie bardzo dobrze zrobią. A komu nie będą służyć? Kto nie powinien jeść tłustego? Tak! Pitta i Kapha. A do tego jeśli są to słone orzeszki to nie jest dobrze.

Na koniec zostawiłam banana. Bardzo pożywny owoc, często zabierany w ramach drugiego śniadania czy właśnie przekąski. Więc jak to jest z tym bananem? Jeść czy nie jeść?

Banan to wyjątkowy owoc. Soczysty, słodki, odżywczy, nawilżający i wychładzający. Ale jest także ciężki, co oznacza, że ma w sobie element Kaphy. Banan uspokaja, uziemia. Jednak ma też drugą twarz w postaci produkcji śluzu (szczególnie jeśli zjesz go wieczorem albo zimą) i co najważniejsze gasi ogień trawienny. Jedzony jako przekąska jest świetny, ale nie może zastąpić posiłku.

To bardzo dobry owoc dla Vaty jeśli potrzebuje nawilżenia. Świetny także dla Pitty, która powinna zwracać szczególną uwagę na to, aby go nie jeść zamiast posiłku, bo po kilku takich tygodniach, może miesiącach, Pitta ugasi swój dobrze działający ogień trawienny. No i skoro podobne wzmacnia podobne to czy Kapha powinna jeść banana, który ma w sobie dużo energii Kaphy? Myślę, że znasz odpowiedź.

Tyle w temacie przekąsek.
Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości i już wiesz jaką przekąskę wybrać.

_____________________________________

Chcesz popracować nad zdrowymi nawykami?
Wprowadzić więcej źródeł energii?

W takim razie kursu „Jak mieć więcej energii?” jest dla Ciebie!
https://zgodniezrytmem.pl/jak-miec-wiecej-energii/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *