Rytm dobowy

Czy rytm dobowy może być narzędziem do budowania zdrowia i spokoju? #narzędziownik #zarządzanie żywiołami

Niespecjalnie lubię używać słów z sanskrytu. Wiem, że podbijają one mądrość i uwznioślają tekst, mimo to jeśli mogę, używam tłumaczeń. Jednak  Ajurwedzie są takie słowa, które trudno zastąpić, albo ich tłumaczenie jest mało precyzyjne np. Prakriti, Vikriti, guny, czy sattwa, radżas i tamas. Są też słowa, które w sanskrycie brzmią ładniej niż w tłumaczeniu. Takim słowem jest Dinacharya, czyli rytm dobowy. To jedno z moich ulubionych słów oraz jeden z moich ukochanych obszarów pracy budowania zdrowia i spokoju. 

Dzisiaj przybliżę Ci rytm dobowy jako narzędzie budowania zdrowia i spokoju.

Rytm dobowy – Dyscyplina czy rytmiczność?

Kiedy słuchasz osób, które mają na co dzień dużo aktywności często mówią o czymś takim jak dyscyplina. Czy Tobie również włos jeży się na głowie kiedy widzisz lub słyszysz to słowo? Mimo, że mam w sobie dużo Pitty na poziomie umysłu to na myśl o dyscyplinie robi mi się słabo. Dyscyplina kojarzy mi się z odebraniem wolności i sztywnością. Wiele osób kojarzy ją również z musztrą i wykonywaniem rozkazów oraz zadań z listy. Brrr…. 

Dlatego kiedy mówię o układaniu swojego dnia lubię mówić o rytmiczności zamiast o dyscyplinie. Energia tego słowa jest bardziej miękka i zachęca do zaopiekowania się sobą, co przecież jest kluczowe w dbaniu o swoje zdrowie i spokój.

Ajurweda dzieli dzień na sześć części – trzy pory w ciągu dnia oraz trzy pory w ciągu nocy. 

Wygląda to tak:

  • 6 – 10 pora Kapha
  • 10 – 14 pora Pitta 
  • 14 – 18 pora Vata
  • 18 – 22 pora Kapha
  • 22 – 2 pora Pitta
  • 2 – 6 pora Vata

Jak zauważyłaś są trzy pory, które powtarzają się w ciągu dnia oraz trzy w ciągu popołudnia i nocy. Znajomość tego jaką energetykę ma dana pora dnia pozwoli Ci ułożyć dzień, który będzie lekki, spokojny i przyjemny, a jednocześnie efektywny.

Dobry poranek rozpoczyna się wieczorem

Między 6 – 10 rano czyli AM oraz popołudniu czyli PM dominuje energia doszy Kapha. Oznacza to, że jest to pora wolniejsza – przypominam Ci, że Kapha to żywioł ziemi i wody. Kapha o poranku ma Cię uspokoić przed całym dniem aktywności. To czas kiedy przygotowujesz się do dnia, dużo się ruszasz, działasz – Kapha dodaje Ci energii i stabilności. Ale jeśli osiądziesz w tym błotku to możesz potrzebować kopa w postaci kawy lub sporej dawki cukru. To osiadanie jest tym mocniejsze im bardziej chaotyczny i aktywny był Twój wieczór. Zapamiętaj, że dobry poranek rozpoczyna się wieczorem, czyli między 6 a 10 PM. To czas na odpoczynek, regenerację, wyciszenie. Wykorzystanie energii stabilności do uspokojenia się po całym dniu aktywności po to, aby o godzinie 22 zasnąć.

Sowy i skowronki…

Wiele osób, kiedy słyszy, że Ajurweda zaleca spanie od godziny 22 łapie się za głowę. “To nie możliwe. Ja to jestem sową i rano jestem nieprzytomna. Poza tym wieczorami mam przypływ energii i świetnie mi się pracuje.” Hmm… zanim przeczytasz dalej usiąść głębiej na krześle – sowy i skowronki to mit! Tak! Każdy człowiek podlega rytmowi dobowemu i okolice godziny 22 są najlepszym czasem na regenerujący sen i poranek pełen energii. Pisząc okolice 22 mam na myśli przedział 21.30 – 22.30, bo mogą wystąpić wahania w zależności od dominującej doszy. Więcej o tym możesz przeczytać w moim tekście o “Drugim życiu po godzinie 22”.

To drugie życie, które otrzymujesz po godzinie 22 wynika z energii Pitta, która wtedy dominuje. Zauważ, że dominuje ona również między 10 a 14 w ciągu dnia. To czas najwyższej produktywności wspierany przez żywioł ognia. W tym czasie najlepiej przetrawisz posiłek, ale również wiedzę, problem do rozwiązania, a także szybciej uwiniesz się z wykonaniem zadania. Ten ogień działa również w nocy, ale wtedy ma inne zadanie – transformację. Noc to czas regeneracji. Ogień swoją mocą transformacji naprawia to co się zużyło w ciągu dnia w Twoim organizmie, a także porządkuje Twoje myśli i doświadczenia emocjonalne. Pominięcie tego etatu albo jego niewystarczająca jakość skutkuje tym, że rano budzisz się jak zombie i jedyne o czym marzysz to kawa i kawałek drożdżówki, albo chociaż chleba. No dobrze czasem jest wersja zdrowsza śniadania, czyli owsianka napchana po brzeg słodkimi owocami. Tak tylko wspomnę, że cukier z drożdżówki działa tak samo jak cukier z owoców.

Szał kreatywności i świeży powiew lekkości

Kiedy już strawisz największy posiłek w ciągu dnia zjedzony w godzinach 12-14, od godziny 14 wchodzisz w energię powietrza i przestrzeni czyli Vaty. Vata jak wiesz jest lekka, kreatywna, radosna, entuzjastyczna, ale może być także jak huragan nieprzewidywalna, chaotyczna i rozkojarzona. Czas popołudnia między 14 a 18 to czas kreatywny, czas kontaktów z ludźmi, załatwiania spraw, które wymagają szybkości i sprawności komunikowania. Jednak jeśli Twoja równowaga jest wytrącona może to być czas szaleństwa umysłu, chaotycznych myśli, rozkojarzenia i ogólnego rozbicia. Dużo zależy tutaj od Twojej równowagi, ale także od tego jaka dosza u Ciebie dominuje.

Poranek, czyli godziny 2- 6 to również czas powietrza i przestrzeni. Ajurweda zaleca wstawanie przed godziną 6, abyś mogła złapać tę lekkość i świeżość poranka. To świetny czas na medytację, jednak jeśli poszłaś spać o 24 albo 1 w nocy to medytacja o 5 rano skończy się zaśnięciem… Rozumiesz już dlaczego dobry poranek zaczyna się wieczorem? Ta godzina wstawania może nieznacznie różnić się w zależności od doszy, która w Tobie dominuje, ale również od pory roku. Latem zdecydowanie łatwiej i przyjemniej wstać o 5, a nawet 4:30 niż zimą. Zalecam Ci słuchać swojego ciała, z zastrzeżeniem, że jeśli zauważasz w sobie “syndrom sowy” to jest to informacja o wytrąconej równowadze.

Dążąc do ideału…

Pułapka w jaką wpada wiele osób to próba przestrzegania tych pór co do minuty. Krótko mówiąc dyscyplinują się do życia w zgodzie z zegarem dobowym. Owszem to bardzo ważne, żeby odpowiednie aktywności wykonywać o odpowiedniej porze. Jednak nie wszystko jest możliwe z uwagi na to, że żyjemy w cywilizacji, która działa według określonych zasad, a Twoja sytuacja życiowa jest w te zasady mniej lub bardziej wpisana.

Rytmiczność w praktyce – czy tak się w ogóle da?

Częste pytanie z jakim się spotykam to: Czy tak się w ogóle da? Czy można idealnie dopasować się do tego zegara? Otóż ten zegar, który określa rytm dobowy jest narzędziem. Moim zdaniem z narzędzi się korzysta, a nie poddaje się im. 

Zachęcam Cię do przyjrzenia się temu co Ci służy, co jest dla Ciebie dobre. Podejdź do tego intuicyjnie. Jestem pewna, że doskonale wiesz co jest dla Ciebie dobre, w końcu znasz się najlepiej. Tylko bądź czujna. Zdarza mi się słyszeć, że ktoś intuicyjnie czuje, że jest sową, albo potrzebuje pić 4 kawy dziennie, czy zjadać tabliczkę czekolady, albo namiętnie pić zakwas buraczany. Jeśli jesteś w dużej nierównowadze, Twój organizm zgromadził toksyny – Twoja intuicja Cię zawodzi. To trochę tak jakbyś wyglądała przez brudne okno. Im bardziej jest ono brudne, tym trudniej przez nie patrzeć. 

Obserwacja jest kluczowa

Zatem bacznie przyjrzyj się intuicji i temu jak wygląda Twoja równowaga, po to aby z łatwością poruszać się po rytmie dobowym. Z mojego doświadczenia wynika, że najłatwiej zacząć od wprowadzania nawyku spokojnego wieczoru – dobry poranek rozpoczyna się wieczorem. Wiele osób zaczyna od wczesnej pobudki, jednak trudno wstać o 6 czy nawet 7 jeśli poszło się spać o 24 czy 1 w nocy. Stąd wprowadzenie spokojnego, wyciszającego, relaksującego wieczoru. 

Rytmiczność niesie spokój

Znając energetykę poszczególnych pór dnia, możesz pięknie skorzystać z nich do zaplanowania – oczywiście zdroworozsądkowo – swoich aktywności i odpoczynku. Rytm przynosi spokój. Rytm zapewnia przewidywalność, która sprawia że umysł jest spokojniejszy i działa sprawniej. 

Im więcej rytmu w Twoim życiu, tym więcej spokoju. Wszystko wokół ma swój rytm. Twoje zadanie polega na jego rozpoznaniu, zrozumieniu jego dynamiki i utrzymywaniu w odpowiedniej wibracji. Rytm mają również emocje, które mają ogromny związek z naszym zdrowiem i spokojem. Ale o tym w następnym wpisie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *