Zaprzyjaźnij się ze swoim umysłem.

Wszyscy mamy umysł, używamy go nieustannie, codziennie, a często nie wiemy, czym tak naprawdę jest. Tak bardzo skupiamy się na aktywnościach i działaniach, że nie mamy już czasu na odkrycie istoty umysłu. A może w ogóle nie zastawiamy się nad tym? Więc czym jest umysł?

Aby poznać umysł, najpierw musimy poznać samych siebie, zrozumieć kim jesteśmy. Myśli, które pojawiają się z naszym umyśle są wynikiem wielu programów, które zostały wgrane do naszego umysłu na przestrzeni naszego życia. Przyglądanie się swojemu umysłowi pozwala zobaczyć, które myśli nie są nasze, a np. kiedyś mówiła tak do nas nasza mama czy tato.

Jeżeli przez całe życie żyłaś w środowisku, w którym praca była większą wartością niż odpoczynek, Twój umysł będzie automatycznie kierował Cię do odkładania odpoczynku na później. Twoja mama powtarzała: „Najpierw praca potem przyjemności.” Tak nauczyłaś się, że na odpoczynek musisz zasłużyć, wykonując najpierw wszystkie zaplanowane prace mimo zmęczenia.

Gdy się rodzimy, nikt nie uczy nas, jak używać umysłu, jak wykorzystać jego możliwości, emocje. Tak, emocje! Gdyż są one namacalnym efektem funkcjonowania naszego umysłu. Działa to trochę jak komputer. Korzystając z niego, nie zastanawiamy się co akurat dzieje się w jego wnętrzu. Często nie znamy procesów, które powodują, że uruchamia się program, możemy coś napisać czy obejrzeć.

Umysł jest naszym głównym narzędziem, jakiego używamy do wszystkiego, co robimy, a mimo to niewielu z nas wie jak go wykorzystać, ani jak o niego odpowiednio zadbać. O dbaniu będzie innym razem. Najpierw zapoznanie się z umysłem.

Rozwiązaniem wielu naszych problemów jest wiedza, jak wykorzystać umysł.

Pierwszą, myślę że najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić jest uświadomienie sobie, że umysł jest jednym z Twoich narządów. Mówiąc „mój umysł” definiujesz go jako przedmiot, który jest Twój, ale nie oznacza to, że jest częścią Ciebie samego. Trochę jak z samochodem, który należy do Ciebie, ale nie jest Tobą.

Podejdź do poznawania swojego umysłu w sposób, w jaki poznajesz nową osobę. Początkowo witamy się z nowo napotkaną osobą, przedstawiamy się i bacznie ją obserwujemy – czasem nieświadomie. Szukamy podobieństw, zachowań czy cech, które nam się podobają. Zauważamy także różnice, aby z czasem stwierdzić czy jesteśmy w stanie zaprzyjaźnić się z tą osobą.

Relacja z samą sobą i Twoim umysłem jest najważniejszą relacją w Twoim życiu.

Zaprzyjaźnij się ze swoim umysłem.

Warto, abyś przyglądała się swojemu umysłowi i swoim myślom. Przyjmij rolę obserwatora. Obserwuj swoje myśli bez oceniania czy ingerowania, po prostu je zauważaj, tak jak zauważasz przechodzących ludzi czy przejeżdżające samochody. Nie daj się wciągnąć w to, co robi umysł. Po prostu go obserwuj. Poznaj go tak jakbyś chciała poznać nową osobę. Możesz także podczas obserwacji notować różne myśli które się pojawiają. Te notatki pozwolą Ci zobaczyć, które myśli pochodzą z „zainstalowanych” programów w przeszłości.

Podejdź do poznania swojego umysłu z ekscytacją. Uwierz mi, że jest to fascynująca przygoda. Twój umysł jest niezwykły i kiedy nauczysz się korzystać z jego możliwości, będziesz o krok od osiągnięcia stanu wewnętrznego spokoju.

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.”
Carl Gustaw Jung

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *